i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży

Laureat I nagrody IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu PRO PUBLICO BONO.
Wyróżniony Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

W Polanie biegli Tropem Wilka Żołnierzy Wyklętych

W dniu 3 marca b. r odbył się II Polański Bieg Tropem Wilka. Jak w całej Polsce, celem zorganizowanego biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego
i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 , popularyzacja wiedzy na ten temat oraz promocja biegania jako formy spędzania wolnego czasy . Organizatorem całego przedsięwzięcia, podobnie jak w roku ubiegłym, była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego
W bieżącym roku Polana zaproponowała biegaczom 3 dystanse : 300 m dla najmłodszych, 1963 m w trzech kategoriach : młodzież, dorośli i rodziny oraz 3,5 km dla dorosłych. W niedzielne popołudnie
o godz. 14.00 w świetlicy wiejskiej rozpoczęła się rejestracja biegaczy, każdy otrzymał biało-czerwoną opaskę. Oczekujący na swój start mogli rozgrzać się herbatą, kawą, zjeść ciastko oraz zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą IPN-u z Rzeszowa . Zaprezentowane egzemplarze książek , a były to m/in. życiorysy znanych Wyklętych –Pileckiego, Fildorfa, Cieplińskiego, można było zabrać do domu.
Jako pierwsze ruszyły przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas. Ich zaangażowanie i wola walki były godne podziwu, wzruszające. Jako pierwsza do mety dobiegła Julia Goszczurny z Lutowisk, jako druga – Lenka Ostrowska z Polany a trzecia – Martynka Podstawska również z Polany. Wszyscy startujący ukończyli bieg ; najmłodszych biegaczy w tym 4- latków wspomagali tatusiowie, babcie czy starsze siostry. Na wyróżnienie zasługuje 2-letnia Ewa Kania z Polany, która samodzielnie pokonała 300 m. Brawo !
Po maluchach , na dystans 1963 m, nawiązujący do daty zamordowania ostatniego Wyklętego – Józefa Franczaka, wyruszyli po kolei :młodzież, dorośli i Rodziny. W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce zajął Filip Goszczurny z Lutowisk, II m-ce Robert Morąg, III m-ce Daniel Galica, obaj chłopcy mieszkają w Polanie. Spośród dorosłych najszybciej biegała p. Angela Hermanowicz, II m-ce zajęła p. Urszula Pisarska-Plazia a III m-e p. Małgorzata Majewska.
Do biegu Rodzinnego wystartowały córki i synowie z tatusiami , mamusiami i ciociami a nawet całe rodziny jak państwo Ostrowscy z dwójką dzieci. W biegu nie zabrakło tatusia, pchającego przed sobą wózek z 2,5 letnim Felusiem i z dzielnie podążającą za nimi mamą - Rodzinka reprezentowała pobliski Bukowiec. Pierwsze miejsce zajęła Rodzina Wiercińskich reprezentowana przez Piotrka z ciocią, II m-ce zajęła Rodzina Hermanowiczów a III m-ce Rodzina Podstawskich, wszyscy z Polany.
W ostatniej turze wystartowali dorośli na najdłuższy dystans 3,5 km. na który przybyli również biegacze z Ustrzyk Dolnych. I m-ce zajął p. Marek Góra( Ustrzyki D.) , II m-ce p. Marek Faran ( Polana) a III m-ce p. Małgorzata Pudełko ( Ustrzyki D.).
Po zakończonych startach nastąpiło ogłoszenie wyników, dekoracja medalami trzech pierwszych miejsc i wręczenie biegaczom dyplomów za uczestnictwo. Udekorowani zostali też obdarowani upominkami, zasponsorowanymi przez IPN z Warszawy. Wszyscy biorący udział w tegorocznym Biegu mogli posilić się pyszną grochówką, ugotowaną przez ks. Józefa z polańskiej parafii.